Obecná analýza rozptylu |
< Předch. | Další > |
---|
Modul Obecná analýza rozptylu (ANalysis Of VAriance, ANOVA) umožňuje posoudit do jaké míry ovlivňují kvalitativní proměnné (např. číslo směny, jméno operátora), i kvantitativní měřené proměnné (teplota, tlak, otáčky) zvolenou odezvu (např. přesnost, čistota, prevnost, rozměry, a podobně). Je tedy modul zobecněná Anova důležitým nástrojem pro identifikaci cest vedoucích ke zlepšení jakosti, výtěžku, atd. Zároveň pomůže tento pokročilý modul identifikovat a prokázat příčiny problémů v procesech. Rovněž lze tento postup využít při hledání a prokazování nejdůležitějších parametrů ovlivňujících předmět zájmu a slouží tak i jako velmi efektivní nástroj například pro analýzu systému měření, MSA.
Obecná analýza rozptylu - manuál ve formátu Pdf
Tento modul je zobecněním analýzy rozptylu založené na lineárním regresním modelu s pomocnými (dummy) binárními proměnnými a Moore-Penrose pseudoinverzi. Tato metoda umožňuje kombinaci modelu ANOVA s modelem klasické lineární regrese. V modelu se tedy mohou jako prediktory vyskytovat diskrétní faktory (podobně jako v předchozích dvou modulech), ale současně také diskrétní nebo spojité číselné proměnné. Navíc je možné tohoto modulu využít pro predikci odezvy pro danou kombinaci prediktorů. Analyzuje se vliv faktorů s pevnými efekty a spojitých proměnných na výsledek pozorování.
Analýza systému měření (MSA) je požadován na řadě pracovišť, kde se používají měřidla a čidla ke získávání údajů jak v průběhu technologických procesů, tak i například ve fázi hodnocení parametrů surovin, stavu zařízení, vlastností produktu. Cílem MSA je posoudit kvalitu získávaných naměřených hodnot tím, že se rozdělií a identifikuje jejich variabilita. Podle principu sčítání rozptylů je celkový rozptyl součtem dílčích rozptylů v důsledku náhodných i nenáhodných chyb různého charakteru. Příspěvky k celkovému rozptylu σi2 se vysvětlují jako důsledek variability i-té příčiny, například měnící se operátor, směna, podmínky měření, způsob kalibrace, atd. Reziduální rozptyl je pak možné v praxi chápat jako rozptyl způsobený nevysvětlenými nebo neovlivnitelnými náhodnými vlivy. Úkolem MSA je identifikovat a kvantifikovat vlivy na nepřesnost měření na základě existujících dat a případně je formálně rozdělit v R&R studii na chyby reprodukovatelnosti (stejný objekt měření, stejné podmínky) a opakovatelnosti (stejný objekt měření, různé podmínky), případně zahrnout ještě variabilitu procesní (různé objekty měření), což je nevyhnutelné například u destruktivních měření. Zobecněná ANOVA je efektivní nástroj pro takovýto typ úloh. Její hlavní výhoda je v možnosti současného zpracování jak spojitých, tak faktorových prediktorů, jak ilustruje Tabulka 2 . V protokolu pak odpovídá Reziduální rozptyl rozptylu opakovatelnosti, Vysvětlený rozptyl rozptylu reprodukovatelnosti (pokud data zahrnují pouze variabilitu příslušející reprodukovatelnosti) a navíc v odstavci Anova pro jednotlivé faktory je podrobný rozbor dílčích příspěvků jednotlivých faktorů k celkové variabilitě v podobě parciálních součtů čtverců příslušejících jednotlivým proměnným. Na faktory s největšími příspěvky k variabilitě je pak třeba soustředit primární úsilí vedoucí ke snížení jejich vlivu.
Výstupy
Základní dialogový panel modulu Zobecněná Anova Typický tvar vstupních dat, která obsahují několik měřených veličin z jedné a druhé skupiny, například vstupní a výstupní, apod. Grafické výstupy a regresní dignostika dat a modelu |
< Předch. | Další > |
---|